top of page
Szerző képeI. Budapest Teqball SE

Portré a világbajnoki második helyezett magyar párossal

A 2018-as reims-i világbajnokság legjobb magyar párosával, Blázsovics Ádámmal és Bányik Csabával ültünk le beszélgetni. Az országos bajnok és világbajnoki második helyezett párost a karrierjükről, edzéseikről és terveikről kérdeztük egy kis játék mellett.



Tudnátok mesélni a hátteretekről és hogy hogyan kerültetek kapcsolatba a teqball sportágával?


Bányik: Ahogy sokan mások, én is a futballal kezdtem a sportpályafutásom, de számomra ez mindig csak egy hobbi volt. Mindketten a Testnevelési Egyetemre járunk, ott ismerkedtünk meg a teqballal egy kupasorozat keretében, itt lehetett kipróbálni az asztalokat. Eredetileg külön játszottunk más párokkal, de amikor a TF-re is telepítettek asztalt, elkezdtünk közösen gyakorolni, és azóta csak együtt indulunk versenyen.


Blázsovics: Ahogy Csabi is, én is a futball világából indultam. Gimnázium alatt a Sümeg csapatában játszottam, majd Budapestre költözésem után az egyetemi csapatban. Amikor a TF kapott egy asztalt, Csabival elkezdtünk komolyabban gyakorolni, és nem sok időbe tellett, hogy sportot váltsak és teljesen a teqballra fókuszáljak.



Meséljetek a karrieretek alakulásáról, milyen fejlődési ívet jártatok be?


Bányik: A már említett kupasorozat volt az első versenyünk mindkettőnknek, itt még külön indultunk, én az akkori csapattársammal második helyezett lettem, Ádám már hamarabb kiesett. Következő évben már együtt versenyeztünk és szintén második helyet értünk el. Ez után kezdtünk el gyakrabban edzeni és az első Országos Bajnokságon második helyet értünk el 2017-ben, így sajnos nem sikerült kvalifikálni a VB-re. A következő évben egy komolyabb felkészülés után sikerült a győzelem, így a 2018-as franciaországi világbajnokságon már mi képviselhettük hazánkat párosban. A döntőben a montenegrói páros ellen kikaptunk, így második helyen végeztünk, de így legalább van hova fejlődnünk a jövőben!


Blázsovics: Részemről annyit tennék hozzá, hogy 2017-ben én egyéniben is indultam az OB-n, ahol sikerült kvalifikálnom az első világbajnokságra, amit nagy csatában sikerült megnyernem Szolga Máté ellen. Ezen kívül még kiemelném a Lupa Beach Teqball Cup-on aratott páros győzelmünket, mint a 2018-as szezon egyik kimagasló eredményét.



Melyik egyesületben zajlik a felkészülésetek?


Az augusztusban alapított Phoenix Teqball Academy sportolói vagyunk. A klub id. Gattyán György, „Gyuri bácsi” kezdeményezésére alakult, hogy az ország egyik első teqball klubjaként a sportot minél magasabb szintre emelje Magyarországon regionális és nemzetközi versenyek szervezésével. Mi heti öt alkalommal edzünk, alkalmanként másfél-két órát. Emellett a klub életének szervezésében és a klubvezetésben is aktívan részt veszünk, heti háromszor tartunk edzést a csapat 14 tagjának. Emellett napi szinten intézzük a klub ügyeit, ami az adminisztratív teendőktől egészen a versenyszervezésig mindent magába foglal.



Hogyan néz ki egy átlagos edzésetek?


Általában 10-15 perces bemelegítéssel kezdünk, majd rátérünk a technikai fejlesztő gyakorlatokra, ami felöleli az edzés nagy részét. Ez általában egy mozdulat vagy mozdulatsor rengeteg alkalommal történő megismétlését jelenti, hogy a technikát közel tökéletesre csiszoljuk és csökkentsük a meccseken a hibákat. Mivel ketten edzünk, próbálunk mindig újítani és kreatívan alakítani a gyakorlatokat, különben egyhangúak lennének az edzések. Fontos kiemelni, hogy az edzések végén minden alkalommal legalább 20 percet nyújtunk. Ez nem csak a sérülések elkerülése miatt fontos, hanem a sportágban rendkívül nagy szerepet játszó flexibilitásban és ízületi mozgékonyságban is segít.



Mik a célok idénre és hosszú távon?


Blázsovics: Mint játékosok, idén szeretnénk az OB-t mind egyéniben, mind párosban megnyerni és képviselni Magyarországot az őszi világbajnokságon. Itt természetesen az a cél, hogy még szebb színben csillogjon az érem mint tavaly – az első hely. Emellett mind saját szervezésű, mind mások által szervezett versenyeken szeretnénk indulni, hogy felmérhessük mi az amin még dolgoznunk kell. A versenyek mindig nagyon jó visszacsatolások az elvégzett munkáról. Ezen kívül a civil életünk is a teqball körül forog, szeretnénk, ha a Phoenix tovább fejlődne és idővel Magyarország vezető teqball egyesülete lenne.


Bányik: Idén több versenyt is szervezünk, például augusztus elején került megrendezésre az I. Phoenix Teqball kupa, ahol a regnáló montenegrói világbajnoki párost sikerült legyőznünk a döntőben. Még legalább két versenyt tervezünk ősszel, egy regionális amatőr kupát és egy nemzetközi Challenger Cup-ot. Hosszú távon szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy a sportág haza szinten tovább fejlődjön edzői és sportszervezői munkánk által. Itthon pontrendszeres versenysorozatok, az amatőr bázis és profi sportolók növekedését szeretnénk segíteni. És természetesen emellett nagyon várjuk, hogy a teqball nemzetközi szinten is még nagyobbá és elismertebbé váljon – ki tudja, talán 10-15 éven belül, a harmincas éveink végén még belőlünk is lehet olimpikon 😊



Van tippetek kezdő játékosoknak?


Blázsovics: Az én tippem csak az lenne, hogy legyetek kitartóak, mert a játék csak az elején nehéz. Ha meg van az elhatározás és szorgalom, akkor könnyű kiemelkedni a sportban, mert még annyira új. A legjobb benne az, hogy mindenkivel lehet játszani – a kishúgoddal, a barátoddal vagy akár az anyukáddal is! Nálunk a klubban is jellemző a szórás, a tagok életkora 19 és 52 év között van és mindannyian együtt edzünk.


Bányik: Nekem a legfőbb tanácsom, hogy élvezzétek az edzést, élvezzétek a gyakorlást, hiszen ez a sport lényege!



Comments


bottom of page